Грип, симптоми грипу, вірус грипу, грип у дітей, епідемія грипу,

профілактика грипу, правильне лікування грипу.

 

Відомо, що уникає грипу тільки 1/5 громадян. Причому грип у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих. На Україні зараз 3 види грипу: свинячий, Брісбен, Перт. У 2010 р. їх було два ( епідемія грипу ). Відкрито 2000 видів, але вірус грипу продовжує змінюватися. Новий штам знайдений у Хмельницькому (лютий, 2011р.), А в Монголії - вірус грипу з ознаками пташиного і свинячого грипу.

Грип симптоми. Визначення. Відмінність від застуди.

Грип - різновид застуди (ГРВІ). Виявити його може тільки лабораторія. Він відрізняється від застуди стрімким початком. Симптоми грипу : сильна слабкість, сонливість, розколювальний головний біль, біль в очах, суглобах, м'язах, жар. Іноді - біль у горлі, кашель, нежить, нудота, блювання, пронос. Іноді симптоми грипу можуть і не проявлятися (спадковість).

Епідемія грипу.

Пік епідемії грипу припадає на кінець листопад-грудень і кінець січня-лютий.

Форми грипу.

Найчастіше грип проходить в легкій і середній формі. Легка форма-5-6 днів - зачіпає верхні дихальні шляхи (ніс, гортань), активно виділяється слиз. Середня форма: уражаються нижні дихальні шляхи (бронхи, легені) і можлива смерть від ураження серця і судин. Важка форма - токсична: на 4-6 день настає смерть через ураження нервової системи, серця і судин.

Перебіг грипу. Ускладнення

Важливо знати час початок хвороби, тому що вирішальними будуть 1-2 доби. Важкі наслідки - запалення легенів, ураження нервової системи, серця, судин, смерть - викликає не сам грип, а його ускладнення через бактеріальні інфекції. Вони можуть проявитися вже на 3 день хвороби і вибирають найбільш вразливі місця організму. Наприклад, хронічні захворювання.

Профілактика грипу.

За територією будинку слід носити мед.маску (міняти кожні 2 години), частіше дезінфікувати руки (спиртові серветки, р-н хлоргексидину), змащувати ніс оксоліновою маззю, приймати гомеопатичні протигрипозні засоби, пити трав'яні настої (вітамінний збір , Елекасол). Профілактика грипу включає використання продуктів бджільництва (маточне молочко, прополіс) та продуктів, багатих молочнокислими бактеріями (кефір, йогурт, концентрований йогурт-біфідок або інші пробіотики).

Лікування грипу.

Тільки лікар правильно підкаже правильне лікування грипу. А при виборі ліків віддавати перевагу більш нешкідливим і результативним. Користуватися лікарською консультацією (тел.1583) або гарячою тел. лінією (тел. 425 08 83).

Слід забезпечити організм вітаміном С (1г на добу-для дорослих, але не більше 5 днів).

Лікування грипу вимагає постільного режиму з рясним питтям потогінну (Елекасол, липа, ромашка, малина з лимоном), яке виведе отрути, що виділяються вірусом. Потрібно приймати противірусні препарати, такі як Амізон і жарознижуючі, протизапальні ліки (наприклад, парацетамол, але не довше 5 днів). Лікування грипу прискориться, а ризик ускладнення зменшиться, якщо госпіталізувати хворого. Так минулої зими в Києві антигрипозний стаціонар перебував у лікарні № 9.Л

Грип у дітей

Дитячий організм більш чутливий як до ліків, так і до температури, тому грип у дітей може проходити важче. У першому випадку, потрібно враховувати схильність дитини до алергії, хронічні захворювання і разову і добову дозу ліків (див. інструкцію). У другому випадку, пам'ятати, що температура 38гр. для дитини - екстремальна температура (діти погано переносять гіпертермію), а також те, що у випадку "білої гарячки" (коли при високій температурі дитина не червоніє, а біліє, а низ живота і ноги покриті висипом), не можна використовувати обгортання або звичайні способи зняття температури, а терміново викликати швидку допомогу.

Необхідність швидкої допомоги

Якщо посилився головний біль, почастішало дихання (задишка), важко дихати, з'явився синій відтінок шкіри, паморочиться голова, з'явилися судоми, галюцинації, кольоровий слиз, біль у грудях, набряклість обличчя, блювання, висип - необхідно вживати термінових заходів.

Щеплення від грипу

Вакцини активізують імунітет. Щеплені (як і перехворіли грипом) мають у крові антитіла, але тільки від одного виду грипу. Вакцини можуть давати ускладнення. Так вакцина від свинячого грипу може призвести до нарколепсії (раптовий сон) у дітей та підлітків. Перевага - дорогим вакцин (нові технології). Канадські фахівці вважають, що масова вакцинація (колективний імунітет) захищає і тих, кому не можна щепитися.

Чого не повинно бути в лікуванні грипу

Антибіотики знищують не віруси, а бактерії, включаючи і корисні, і цим послаблюють захисні сили організму. Лікування грипу не включає прийом антибіотиків: вони використовуються тільки для лікування ускладнень.

Аспірин небажаний в цьому сезоні, бо при свинячому грипі на тлі високої температури, він може викликати синдром Рея (особливо, у дітей) з тяжкими наслідками, аж до смерті.

Вірус грипу швидко пристосовується до ліків і їх дія втрачає силу. Так наприклад, Ремантадин, до якого за 5 років вірус пристосувався на 30%, здатний допомогти тільки, якщо прийнятий з 1-го дня хвороби.

Повної гарантії захисту від грипу не існує. Але вже створена вакцина від усіх видів грипу А (Англія, 2011р.), А трохи раніше-в Ізраїлі-від усіх видів грипу.

Застуда у дітей. Причини, симптоми, лікування, ускладнення.

Дитячий організм найбільш вразливий у холодну пору року і період «міжсезоння» (рання весна, пізня осінь), рідко коли застуда у дітей виникає влітку. Достатньо невеликого різкого перепаду температури, щоб віруси та інфекції, які є у повітрі (основний шлях передачі простудних захворювань - повітряно-крапельний), потрапляли в слизові оболонки дитини і почали активно розвиватися.

Кашель, нежить, підвищена температура тіла - все це ознаки респіраторних захворювань (ГРЗ, ГРВІ, фарингіт, ангіна). Ми рідко з’ясовуємо, яке саме захворювання у дитини, узагальнюючи всі ці поняття в одне - застуда. Застуда у дітей - одне з найпоширеніших захворювань. Простудні захворювання переносяться дитиною, як правило, без ускладнень, якщо симптоми були виявлені своєчасно, і дитина отримала належне лікування. Якщо застуду не лікувати, то ускладнень не уникнути, вона може перейти в тяжчу форму і стати хронічною.

Перші ознаки застуди у дітей

Застуду у дітей легко виявити по цілому ряду симптомів: кашель, нежить, закладеність носа, біль у горлі, підвищення температури тіла. Звертайте увагу на всі ці симптоми, кашель може бути «сухий», «гавкаючий», з виділенням мокротиння, нападоподібний. «Сухий» і «гавкаючий» кашель - ознака захворювання верхніх дихальних шляхів (фарингіт, ларингіт, трахеїт). Тривалий нападоподібний кашель з виділенням мокротиння говорить про те, що інфекція спустилася глибше і дійшла до бронхів і легенів.

Статистичні дані показують, що діти дошкільного віку хворіють на застуду приблизно 9 разів на рік, а діти, які відвідують дитячий садок, ще частіше - 12 разів. У підлітків і дорослих зазвичай відзначається близько 7 випадків застуди в році.

Тактика швидкого одужання

Якщо дитина підхопила застуду, її, зрозуміло, потрібно лікувати, щоб попередити ускладнення. Обов’язково необхідний візит лікаря додому у випадку, якщо дитина хворіє з якимись незвичними для застуди симптомами. Крім того, при лікуванні застуди у дітей, якщо батьки лікують дитину самостійно, і на третю добу не настає покращення, малюка теж обов’язково повинен оглянути лікар.

 

Консультація лікаря необхідна при таких симптомах:

 • висока температура (вище 38, 5 градусів), що не проходить після 3-х днів лікування;
 • холодний піт і гарячі руки у дитини;
 • раптова млявість зі зниженою температурою;
 • поява незвичайного висипу;
 • діарея більше 5 разів за добу плюс багаторазова блювота;
 • неадекватна реакція дитини на запитання-відповідь;
 • раптово охриплий голос у дитини;
 • порушення дихання;
 • поява набряків, особливо на обличчі, в ділянці голови і шиї;
 • вперше виникли скарги на головний біль.

Лікування застуди у дітей відбувається за наступною схемою

 • противірусний препарат
 • краплі/спрей для носа (при нежиті)
 • мікстура/таблетки від кашлю;

Плюс - при лікуванні застуди у дітей важливо часто (3-4 рази на день) провітрювати кімнату, виділити дитині окремий посуд і рушник (прати його щодня!). Якщо у дитини висока температура, їй показаний постільний режим, вітамінізована дієта, часте пиття до 2-2, 5 л на день (чай, соки, тепле молоко, відвар шипшини, чай з малиною і липовим цвітом, мінеральна вода і морси).

Ще раз про профілактику...

Якщо ви дуже не хочете, щоб ваш малюк хворів, варто приділити достатньо уваги профілактиці застуд. Загартовування. Як не дивно, але його можна проводити і зараз. Наприклад, обливати ніжки дитини водою (32-34С) або поперемінно - то теплою, то прохолодною водою. Вчені з’ясували, що між розташованими на підошві біологічно активними точками і слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів існує тісний рефлекторний зв’язок. Взуття створює для ніг «оранжерейні умови», в результаті чого функції біологічно активних точок знижуються. Тому навіть короткочасне охолодження ніг може викликати застуду.

Промивання носоглотки морською водою. Морська вода сприяє видаленню слизу, зменшує виділення, відновлює прохідність носових ходів, покращує носове дихання, а заодно змиває віруси і бактерії, що оселилися в носі.Біологічно активні речовини (їх 60 з 92 виявлених в природі), що містяться в морській воді сприяють відновленню захисної функції слизової оболонки. Зараз в аптеках продаються різні препарати на основі морської води, призначені для зрошення та промивання носа, порожнини рота і горла. Але не менш дієвим буде і розчин морської солі (1 чайна ложка на 4 склянки теплої кип’яченої води) або розчин куховарської солі з додаванням декількох крапель йоду. Вітамінізація - причому як вітамінними продуктами, так і вітамінними комплексами, розрахованими для дітей певного віку. Прийом противірусних препаратів. В якості профілактики або ж при найперших ознаках застуди малюку можна давати Амізон дитячий, для дітей з 6-ти років.